PlayStation Portable kontra PS Vita – Którą konsolę bardziej pokochali fani Sony

PlayStation Portable kontra PS Vita – Którą konsolę bardziej pokochali fani Sony

15 marca 2022 0 przez Kierownik Stacji
PlayStation Portable kontra PS Vita – Którą konsolę bardziej pokochali fani Sony

W tym artykule będzie dużo liczb, działań i porównań, ponieważ chciał bym wam opowiedzieć dzisiaj krótką aczkolwiek bardzo nostalgiczną historie. Nie bez potrzeby mówie na wstępie o porównaniach, a to z tego powodu iż będę posługiwał się Google Trends.

Od początku

Zacznę może od tego, co chce wam przekazać , oraz skąd to się w ogóle wzięło. Pomyślałem sobie, że sprawdzę w Internecie, której konsoli ludzie potrzebowali bardziej na podstawie wyszukiwań w Google. Wzieło się to stąd, że ostatnio po dość długim czasie, postanowiłem sprawdzić co tam u mojej PSP Go (Oglądający mój kanał na Youtube pewnie widzieli już nie raz moją PSP Go). Ostatnio skończyłem GTA Vice City The definitive edition na 100% i w sumie okazało się, że nie mam już co robić. Jako że jestem wielkim fanem plaż i palemek , to nie bardzo chciało mi sie robić to samo w Liberty City albo w San Andreas (Chociaż San Andres również przeszedłem na 100%). Więc postanowiłem pograć w Vice City Stories a na czym jak nie na PSP można było ograć ten tytuł (Wiem że również na PS2)

Pierwsza przenośna konsola Sony

Każdy już pewnie wie, że Playstation Portable była pierwszą przenośną konsolą od Sony. Rynek wtedy wyglądał zupełnie inaczej jak dzisiaj i nie mówię tutaj czy jest lepiej czy gorzej, kiedyś po prostu było inaczej. W głowach każdego gracza , chodziły myśli, że fajnie by było pograć gdzieś po za domem albo w trakcie podróży urozmaicić sobie czas, ale nie w granie jakieś słabe gierki jak to miało kiedyś miejsce z takimi małymi „konsolami” do gier, które można było kupić za pare groszy na pierwszym lepszym targu, chodziło tutaj o pełnoprawne tytuły, takie jak wcześniej wspomniane Vice City Stories

Która lepsza ? PSP czy PS Vita

Tutaj ciężko jest jednoznacznie określić która konsola jest lepsza, a która gorsza, ponieważ te konsole dzieli prawie 10 lat, a przez ten czas technika się zmieniła. Nie mniej jednak pierwsza myśl padła by na PS Vitę… A dlaczego ? Bo jest nowsza ? i tak i nie. Faktycznie padło by na to że jest nowsza, ale nie miała do zaoferowania tyle, co PSP podczas swojej premiery. Jednak Vita miała duży potencjał, Sony pokładało w niej nadzieje, a jednocześnie próbowało walczyć z piratami jak tylko można (A to już część na osobny artykuł). Ale czas mijał i PSP stało się „Oldtimerem” a PS Vita trochę młodszym „Youngtimerem”. Postanowiłem posprawdzać trochę w Google trends słowa „PSP” i w sumie nie mogłem uwierzyć, jak bardzo ludzie wyszukiwali tą frazę:

PSP – Cały świat

Na tym wykresie widać, że największą popularnością PSP cieszyło sie od 2004 do mniej więcej 2010. Później ta tendencja zaczęła spadać. Widać tutaj również, że niewiele popularność PSP skoczyła z początkiem 2020 roku, ale to pewnie ma powiązanie z pandemią koronowirusa. Najwięcej wyszukiwań, pochodziło z Portugalii lecz Polacy nie byli obojętni, ponieważ w światowym rankingu, plasujemy się na 9 miejscu:

PSP

Tutaj akurat nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w Polsce dość popularne wtedy było piractwo i nikt sobie z tego nic nie robił – po prostu było to na porządku dziennym i nikomu nawet nie przychodziło do głowy, że robi to nielegalnie a PSP było bardzo łatwe w „shakowaniu”.

A jak wygląda PS Vita?

Tutaj sytuacja wygląda troszeczkę gorzej. Ponieważ Sony robiło co mogło i walczyło z hakerami, to też z drugiej strony samo posłało PS Vitę do grobu tuż po swojej premierze. I tutaj faktycznie, w okolicy 2012 roku widać zainteresowania, ale niestety zbyt szybko zaczęło spadać:

PS Vita – cały świat

W Polsce zainteresowanie PS Vitą było praktycznie znikome. Tutaj Polacy uplasowali się na 43 miejscu, w skali światowej. Ta tendencja wynikła też po części z tego, że po prostu na rynku była jeszcze dobra PSP więc nie było nawet potrzeby przesiadania się na nowszą:

Jeszcze na sam koniec, pokaże wam jak wygląda sytuacja w porównaniu wyszukiwań PSP a PS Vita:

Tutaj chyba nie trzeba nic więcej dodawać. Widać ewidentnie, że ludzi bardziej interesowała PSP niż jej młodsza siostra PS Vita. Tutaj musze przyznać, że to troche szkoda, ponieważ faktycznie Vita miała bardzo duży potencjał być duża konsolą. Nie mniej jednak jestem mocno związany z PSP i z własnego doświadczenia wiem, że to kawał dobrej konsoli, a przede wszystkim kawał dobrej historii

Jak ci sie podobał post ?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen: 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.