Historia Playstation 2

17 lutego 2022 1 przez Raktag

Sukces goni sukces

Wydane w 1994 roku Playstation 1 okazało się ogromnym sukcesem. Składało się na to kilka czynników, taki jak tanie, wysokiej jakości gry; niska cena konsoli, wynosząca 299 dolarów na premierę; napęd CD, umożliwiający nie tylko odtwarzanie gier, ale także muzyki. Sony dobrze wiedziało, że cartridge do przeszłość, a w przyszłości głównie liczyć będą się płyty. I w ten o to sposób, pierwsze playstation sprzedało się w liczbie ok. 100 milionów egzemplarzy. Jednak konkurencja nie próżnowała, i pod koniec 1998 roku, Japońska Sega wydała – jak się później okaże, swoją ostatnią konsolę, czyli dreamcasta. Sony dobrze wiedziało, że 4 letnie wtedy playstation nie mogło konkurować z najnowszym dziełem Segi. Musieli oni stworzyć nową konsolę, na miarę początku XXI wieku, jednocześnie pokonując konkurencję w postaci Segi, Nintendo, a jak się później okaże, Microsoft.

Sega Dreamcast

Podejście sony do nowej konsoli

Przede wszystkim Napęd płyt, za który konsola Sony została najbardziej doceniona. Potem moc, której konsoli nie mogło zabraknąć, by wszystkie gry bez problemów mogłyby bez problemów działać. Ciekawe stworzony był kontroler, którego przyciski były w stanie wykrywać siłę nacisku nacisk. Najważniejsze jednak były gry, których konsola sony dostała bardzo dużo. Od kontynuacji klasyków z Playstation 1, pokroju Grand Turismo 4 czy raymana 2, po zupełnie nowe nowe serie, takie jak God Of War czy Ratchet & Clank. Oczywiście przy grach pracowali też zewnętrzni wydawcy, tacy jak Rockstar ze swoim GTA, Maxem Payne, czy Manhuntem. Oczywiście deweloperów było znacznie więcej, a na samą konsolę wyszło ponad 4000 gier, z czego duża część w mocno limitowanym nakładzie. Sony ostatecznie udało się sprzedać ponad 155 milionów egzemplarzy, co sprawia, że Playstation 2 jest najlepiej sprzedającą się konsolą wszechczasów

Ale konkurencja nie spała

Jak wspomniałem wcześniej, szóstą generację rozpoczęła Sega swoim Dreamcastem, który jednak 3 lata po premierze był martwy. Po Sony swoją konsolę wypuściło Nintendo, a był nią mały Gamecube. Grokostka jednak, mimo bycia mocniejsza od Playstation 2, jest 3 najgorzej sprzedającą się konsolą Nintendo, zaraz obok Wii u. Jednak w 2002r Microsoft wydał na świat swoje nowe dzieło. Konsolę DirectX Box, czyli dzisiaj wszystkim dobrze znanego Xboxa. Konsola Microsoftu Rozpoczęła modę na Granie po sieci, Gry na niej często wyglądały tak jak na PC, bądź nawet lepiej, jednak przez piratów Microsoft w 2005r pokazał następcę xpudła. Firmie z Redmond udało się sprzedać 24 miliony sztuk Xboxa, co oznacza, że w zajął drugie miejsce w wojnie sprzedażowej, zaraz obok playstation 2

kontrowersje

Największe kontrowersje wokół konsoli nastały w momencie ujawnienia modyfikacji do GTA San Andreas zatytułowanej „hot coffee”, Gdzie zmieniając jeden Bit w pliku „main.scm” mogliśmy uczestniczyć w łóżkowych poczynaniach głównego bohatera gry. Dostało się między innymi Sony, ponieważ San Andreas było bestsellerem na tą platformę, media zaczęły część winy zrzucać na Niebieskich, właśnie za rozpowszechniane tej gry. Ostatecznie Sony wycofało ze sprzedaży partię gier, a wróciła ona do nich po załataniu felernego bitu.

Długowieczność platformy

Gry na Playstation 2 wychodziły jeszcze długo po wyjściu Playstation 3. Oczywiście były to gry sportowe, a ze względu na wiek konsoli, gry te były bardzo okrojone, względem wydań na nowsze platformy. Nie mniej jednak Playstation 2 żyło bardzo długo.

Jak ci sie podobał post ?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocen: 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.